Tačan naziv je pulsna oksimetrija, koja je indikovana u svim kliničkim okolnostima, gde postoji sumnja ili verovatnoća pojave hipoksemije.Koristi se na odelenjima intenzivne nege, hirurškim salama, porodilištima, urgentnim centrima, endoskopskim kabinetima za monitoriranju svih pacijenata koje boluju od bronijalne astme, hroničnog opstruktivnog bronhitisa ili empfizema.
Zasićenosti krvi kiseonikom je pokazatelj trenutnog stanja organizma što je moguće izmeriti.Pulsni okinometar je senzor za merenje saturaciju arterijske krvi kiseonikom.Rezultat se vidi na displeju, vrednost je naznačen u procentima.Paralelno se meri i vrednost pulsa kao mali dijagram srčanog rada na displeju.
Pulsni oksimetar se sastoji iz dva dela: perifernog senzora i mikroprocesorske jedinice sa monitorom, koji su spojeni provodnikom.
Postoje i portabl oksimetri, koji sadrže senzore, monitor i radi na bateriju.
Kod odraslih postavlja se pulsni oksimetar, na jagodicu prstiju, šake, ušne školjke ili na koren nosa, nosne pregrade.Kod dece senzor se postavlja na taban ili dlan.Treba postaviti pravilnu veličinu jer ako kućište senzora prevelik može da padne sa prsta.
Kiseonik u krvi nalazi se rastvoren ili kao vezan za hemoglobin.
Hemoglobin može biti: funkcionalan ili nefunkcionalan u zavisnosti od vezivanja kiseonika i njegovog transporta.
Funkcionalni hemoglobin predstavlja oksihemoglobin i dezoksihemoglobin.
U nefunkcionalni hemoglobin spadaju karboksihemoglobin i methemoglobin.
Vrednost merenje pulsnim oksimetrom označava se SpO2.
Osobe sa dobrim razmenom gasova imaju SpO2 u rasponu izmedju 98 i 100%.
Sa vrednostima od 95% već postoji hipoksija, a ispod 90% je već izražena hipoksija i tu već treba terapijski tretman.