Transplatacija hematopoetskih matičnih ćelija će postati standard u okviru brige za mnoge pacijente sa definisanim kongenitalnim ili stečenim poremećajima Hematopoetskog sistema ili hemosenzitivnog, radiosenzitivnog ili imunosenzitivnog maligniteta.

Najveći broj transplantacija obavljeno je u Evropi (24,216 transplantacija 48% ukupno). Sledeća je Amerika (17, 875 presađivanja, 36%), a zatim Azija (7,096; 14%) i istočni Mediteran i Afrika (1.230; 2%).
Matične ćelije se dobijaju iz koštane srži i iz periferne krvi kao i iz krvnih sudova i bili su prikupljene od samih pacijenata (Autolognih) u 57% slučajeva i iz genetski različitih individualnih (allogeneic) u 43% slučajeva. Većina autolognih transplantacija sprovedena je u Americi i Evropi, dok su alogene transplantacije bili mnogo zastupljenije u Aziji, istočnom Mediteranu i Africi. HSCT možda predstavlja najefikasniju terapiju za pacijenta sa aplastic anemijom, talasemijom ili poblemima sa imunitetom, ali još uvek sa ograničenim dejstvom. U takvim slučajevima, bez indukcije ili konsolidacije hemoterapija će biti potrebna, kao što bi bio slučaj kod pacijenata sa akutnom mieloid leukemije.
Ustanovljena je korelacija između HSCT stope i bruto nacionalnog dohotka po glavi stanovnika. Takođe postoji jaka korelacija između broja transplantacionih ekipa na raspolaganju i vladinih na zdravstvene zaštitu.
Retrospektivna analiza pacijenata koji primaju alogene i autologne HSCT za 2006.-u obuhvatila je 1327 centara u 71 zemlji učesnici na svetskoj mreži za transplantaciju krvi i srži. Regionalne oblasti su: (1) Amerika (odgovarajući Svetska zdravstvena organizacija Severne i JužneAmerike), (2) Azija (jugoistočna Azije i zapadni Pacifik, koja uključuje Australiju i Novi Zeland), (3) Evropa (uključuje Tursku i Izrael) i (4) istočni Mediteran i Afrika. Rezultati: bilo je 50 417 prvog HSCT-a, 21 516 alogene (43%) i 28 901 autologne (57%). Prosečna HSCT stopa varirala između regiona i zemalja od 48.5 (opseg, 2.5-505.4) u Americi, 184 (opseg, 0.6-488.5) u Aziji, 268.9 (opseg, 5.7-792.1) u Evropi, i 47.7 (opseg, 2.8 -95.3) u istočnom Mediteranu i Africi. HSCT nije bilo u zemljama sa manje od 300 000 stanovnika, u zemljama sa manje od 960 km2, i zemljama sa manje od US $ 680 bruto nacionalnog dohotka po glavi stanovnika.
Na osnovu ove studije zaključeno je, da se transplantacija matičnih hematopoetskih ćelija(HSCT) koristi za širok spektar indikacija u svetu.
Ovu retrospektivnu anketu je organizovala međunarodna mreža za transplantaciju krvi i srži putem osnivanja međunarodnih i regionalnih organizacija. Studija je odobrena od strane Etičkog odbora Univerziteta u Bazelu.
Brojne varijante bolesti leukemije, tumora, malignih oboljenja, oboljenja koštane srži i niza drugih teških bolesti su bile zastupljene kod učesnika u studiji.
Svi podaci su dobijeni iz obaveznog sistema izveštavanja inicijalne transplantacije podataka (australijskog “Transplant – Primalac koštane srži registra”, kanadske “Krv i srži Transplant grupe”, i Centra za međunarodne transplatacije krvi i srži) ili prikupljanjem posebnim istraživanjem podataka obrazaca iz pojedinih centara ili nacionalnog registra (azijske Atlantic Krv i srži Transplant grupa, Evropska grupa za krvi i srži Transplantacija, istočno mediteranske “krvi i srži Transplant grupe i Sociedade Brasileira de Transplante de Medula Ossea).