Na tanjiru – jela sa smokvama: Jedan od najbogatijih izvora celuloze, reguliše nivo šećera u krvi, snižava holesterol
Za stanovnike Sredozemlja smokva je omiljena voćna poslastica i zato njeno drvo dominira u mediteranskim baštama. Obožavali su je i antički narodi, posebno stari Rimljani. Jedna od najstarijih kultivisanih biljaka i prema predanju krasila je Rajske bašte, a stari Sumeri su 2700. godine p. n. e. zabeležili da smokva krije tajnu izlečenja svih bolesti. Dugo se smatrala luksuznom namirnicom, na prvim Olimpijskim igrama pobednicima je deljena umesto medalja, a egipatska vladarka Kleopatra zahtevala je da joj ovo voće bude dodatak svakom jelu.
Ova namirnica jedan je od najbogatijih izvora celuloze, reguliše nivo šećera u krvi, snižava holesterol i smanjuju mogućnost od pojave kancera debelog creva. Bogata je mineralom kalijumom koji normalizuje krvni pritisak, štiti srce i krvne sudove.
Sveži plodovi ublažavaju bronhitis i popravljaju imunitet. Šećer iz ovog voća stimuliše rad mozga i poboljšava pamćenje. Čak su i listovi lekoviti i jestivi, imaju antibakterijsko dejstvo, snižavaju trigliceride i štite od raka.
Suve smokve sadrže skoro četiri puta veću količinu kalcijuma i fosfora u odnosu na sveže, kao i kalijum i magnezijum koji ublažavaju depresiju i PMS tegobe. Međutim, tokom sušenja se kumulira mnogo šećera pa se ne preporučuje dijabetičarima i osobama sa povišenim holesterolom i trigliceridima.
U mediteranskoj kuhinji smokve se često služe kao predjelo sa pršutom i parmezanom, a kao poslastica najčešće se kombinuju sa grožđem, orasima, pistaćima, lešnicima i bademima. Sveže smokve filuju se sirnim namazima, medom i marcipanom, kuvaju u slatkom crvenom vinu ili šećernom sirupu sa dodatkom cimeta, vanile i limuna. Suvi i sočni plodovi koriste se kao dodatak slanim specijalitetima od svinjetine, jagnjetine, piletine, pačetine, pečuraka…
100 grama svežih smokvi sadrži: 74 kalorije, 79,11 g vode, 0,9 g belančevina, 19,18 g ugljenih hidrata, 0,3 g masti, 11,2 g šećera, 2,9 g celuloze, 15 mkg vitamina A, 0,40 mg vitamina B3, 0,11 mg vitamina B6, 6 mkg vitamin B9, 2 mg vitamina C, 4,70 mkg vitamina K, 0,37 mg gvožđa, 35 mg kalcijuma, 17 mg magnezijuma, 14 mg fosfora, 232 mg kalijuma, 0,15 mg cinka, 0,13 mg mangana, 0,20 mkg selena.
Piletina na sredozemni način
Za 4 osobe potrebno je: 3 smokve, 4 fileta piletine, 1 čen belog luka, 3 kašike maslinovog ulja, 1 kašičica ruzmarina, 6 kašika slatkog vina (porto), 1/2 kašičice soli, 1/2 kašičice bibera.
Filete piletine dobro istrljajte čenom belog luka, zatim posolite i pobiberite. U tiganju sa nelepljivom podlogom dobro zagrejte maslinovo ulje,poređajte filete i pržite ih 3-5 minuta sa obe strane. Smokve operite, isecite na polovine i kašičicom izvadite unutrašnjost. U blender sipajte ruzmarin, slatko vino i jezgro smokve, pa umutite da dobijete kompaktan preliv. Sipajte filete u tanjire i preko svakog dodajte malo preliva. Služite toplo.
Slatke korpice
Za 4 osobe potrebno je: 20 suvih smokava, 100 grama topljene čokolade, 100 grama badema, 100 grama susama.
Poređajte suve smokve jednu do druge u tanjir i prstima ih izdubite tako da izgedaju kao korpice. U svaku sipajte čokoladu, a zatim utisnite ceo badem. Na kraju pospite susamom i
Na tanjiru – jela sa smokvama: Jedan od najbogatijih izvora celuloze, reguliše nivo šećera u krvi, snižava holesterol
poslužite uz kafu ili čaj.
Zapečene smokve
Potrebno je: 6 svežih smokava, 2 kašike meda, 2 kašičice brendija, 2 kašičice cimeta.
Zagrejte rernu na 180 stepeni. Smokve operate, isecite na krajevima, a potom na polovine. Poređajte ih u plitak pleh tako da budu okrenuta jezgrom ka gore. Pomešajte med i brendi pa sipajte preko smokava. Na svaku polovinu sipajte prstohvat cimeta. Stavite u rernu i pecite 15 minuta. Izvadite ih iz rerne, ostavite da se malo ohlade na sobnoj temperaturi i poslužite kao poslasticu.
Salata od suvih smokava i mocarele
Za 4 osobe potrebno je: 7 smokava, 2 kašike mocarela sira, 3 kašike hladno ceđenog maslinovog ulja, morska so i biber po ukusu, 1 glavica crnog luka, 2 kašičice ruzmarina, 1 kašika vinskog sirćeta.
Smokve prepolovite, pa ih u posudi za salatu pomešajte sa maslinovim uljem, dodajte mocarelu, sitno iseckani crni luk, ruzmarin, sirće, so i biber. Sve dobro promešajte i poslužite kao prilog uz pečenu piletinu, jagnjetinu ili teletinu.
Mediteranska poslastica
Za 4 osobe potrebno je: 12 svežih smokava, 4 kašike svežeg kozjeg sira, 1/2 kašičice bibera, 4 kašičice meda.
Pomešajte med i biber u maloj posudi. Smokve operate i isecite na krajevima, a zatim ih zacesite na četvrtine, ali ne do kraja da se ne bi odvojile. Poređajte ih u tanjire, nežno otvorite smokve i u sredinu svake sipajte jednaku količinu kozjeg sira. Na kraju ih prelijte biberom i medom.
Liker od smokve i lavande
Za 1/2 litra likera potrebno je: 7 zrelih tamnih smokava, 200 g šećera, 2 dl vode, 1 dl rakije, 5 suvih pupoljaka lavande.
Operite smokve i presecite ih na pola. U posudu srednje veličine sipajte vodu i šećer, stavite smokve i kuvajte na umerenoj temperaturi. Kada ispari polovina tečnosti dodajte lavandu. Zatim sklonite sa ringle i ostavite da se ohladi, pa procedite sirup kroz gazu. Potom dodajte rakiju, sipajte u čistu flašu, vodite računa da dobro zatvorite. Pre upotrebe ostavite liker da odstoji dva dana u frižideru. Pre nego što ga sipate u čaše, malo ga promućkajte.