Danas u svako domaćinstvo je mikrotalasna pećnica zauzela svoje značajno mesto.Jednostavna za upotrebu, štedi vreme i malo struje troši.Ne proizvodi toplotu već se stvara elektromagnetsko polje mikrotalasne dužine koja je usmerena na hranu i tako se podgreva.Ovi mikrotalasi su apsorbovani od strane molekula vode koji se nalazi u hrani, rotiranjem molekula sem vode i belančevina, masti i ugljenih hidrata dolazi do trenja izmedju molekula koja stvara toplotu i dalje se prenosi na okolne molekule i tako ih zagreva.Mikrotalasna pećnica ima i lošu stranu, gubitak hranljivih materija u namirnicama.Hrana koja je nehomogenog sastava ne zagrevaju se jednako, pa se možete opeći na neke delove hrane.
Ne smete podgrevati u mikropećnici:
Majčino mleko ne treba zagrevati u mikro pećnici jer prilikom zagrevanja povećava se rast ešerihije koli, i razmnožavanje drugih bakterija, a smanjuje se količina izoenzima.
Zamrznuto voće treba ostaviti da se sama odmrzne polako na sobnoj temperaturi, jer odmrzavanjem voća u mikrotalasnoj naročito glukozid i galaktoza pretvaraju se u kancerogene supstance.To bi značilo da loše deluje na imunitet.
Brokoli kuvanjem na pari je najbolje rešenje jer svega se gubi 10% antioksidanata zbog lakog kuvanja često se stavlja u mikrotalasnu što je veoma velika greška jer se izgubi 90% antioksidansa.
Zamrznuto meso ne treba odmrzavati u mikrotalasnoj, već ga potopiti u hladnu vodu i kasnije pripremati.Nakon odmrzavanja mesa odmah treba pripremiti za kuvanje ili pečenje jer se razmnožavaju bakterije.Drugi način odmrzavanja mesa preko noći ostaviti u hladnjaku zatim oprati sa vodom i odmah pripremati za jelo.
Plastične posude: ne sme da se stavlja u mikrotalasnu jer grejanjem u plastici ispušta toksične hemikalije u hranu što može biti kancerogeno.To se odnosi i na plastične flašice za mleko.Budite oprezni izričito koristite posudje od keramike, vatrostalnog stakla, porcelana, arkopala, eventualno termootporne plastike, bez metala ili aluminijumske folije.