Deset načina da ishranu obogatite povrćem

0
273

povrex1. Služite ga direktno. Za večeru uvek iznesite tanjirsirovog povrća na sto. Dobar izbor su krastavci, paradajz, šargarepa, celer i zelene paprike. Razmotrite ideju o različitom umaku svako veče: ljuti umak, umak od začinskog bilja, kiseli umak, prorasirani plavi sir i mleko. Garantujemo: tanjir sirovog povrća gotovo uvek se pojede. Svako uživa u hrskavosti i svežini.

 

2. Jedite salatu svako veče. Šaka seckanog povrća, nekoliko trešnjastih paradajza, nekoliko krišaka krastavaca ili jabuke, i dobićete divnu, zdravu salatu za tren oka. To je sjajan način da počnete bilo kakvu večeru.

 

3. Pecite ga. Većina povrća ima odličan ukus kad se ispeče u rerni sa maslinovim uljem, sirćetom, solju, biberom i belim lukom. Zimi koristite korenasto povrće kao paškanat, belu repu, cveklu, šargarepu i krompir. Leti spremajte pečurke, tikvice, paradajz, crni luk i paprike. Uglavnom, isecite povrće na velike komade pre kuvanja, pomešajte ih sa uljem, sirćetom i začinima, i spremajte u plehu za pečenje na srednjoj temperaturi tokom 20 do 40 min, zavisno od njihove debljine. Pokušajte da ograničite mešavinu na povrće sa sličnom građom i veličinom komada kako biste ih sve spremali jednakom brzinom.

 

4. Pasirajte ga u supu. Krompir, šargarepa, zimska tikva, karfiol i brokoli – gotovo svako skuvano (ili preostalo) povrće može se spremiti kao blaga supa. Recept za “supu od bilo kakvog povrća” dosta je jednostavan: u tiganju srednje veličine propržite šolju seckanog crnog luka u supenoj kašiki biljnog ulja dok ne omekša. Smešajte crni luk u priključku za paciranje sa kuvanim povrćem i mešajte dok se masa ne ujednači. Sipajte pire u šerpu i razredite čorbom ili obranim mlekom. Prokrčkajte i začinite poukusu.

 

5. Brzo ga propržite. Mnoge vrste povrća imaju sjajan ukus posle jednostavnog i brzog propržavanja, kao što to rade Kinezi. Izaberite neko omiljeno – i iseckajte na komade veličine zalogaja. Zagrejte mali tiganj ili kineski vok na visoku temperaturu. Dno pokrijte uljem, preporučljivo je neko ulje koje je termički stabilnije kao što je maslinovo rafinisano, a zatim stavite povrće. Stalno okrećite povrće dok se ne skuva temeljno. Pospete ga omiljenim začinima (so, soja sos, timijan, origano, majčina dušica, ruzmarin), okrenete ga za kraj, i eto ga!

Spremno je za služenje.

 

6. Napravite od njega sos. Od paradajza, crnog luka, paprika, pečuraka i zelenog povrća za kuvanje mogu se napraviti divni kuvani i nekuvani sosovi ili ljuti umaci, od njih samih ili u kombinaciji sa drugim povrćem. Nanesite ih na piletinu, svinjetinu, testeninu ili bilo koje drugo glavno jelo.

 

7. Ispunite njime omlet. Retke su vrste povrća koje ne mogu da se spreme u omletu, posebno kada se spremaju sa malo narendanog ili izmrvljenog sira. U povrće od kogase pravi posebno dobar nadev za omlet spadaju crni luk, paprike, paradajz, pečurke i krompir.

 

8. Narendajte ga sa mlevenim mesom. Poboljšajte ukus i hranljivu vrednost mešavine mlevenog mesa za pljeskavice i vekne od mesa tako što ćete dodati ne više od šolje sitno narendanog svežeg povrća pre mešenja i spremanja: šargarepu, tikvice, slatke paprike, pečurke, spanać i drugo zeleno povrće, i naravno crni luk.

 

9. Rerna je odlična za povrće. Nadenite njime živinu, okružite teleće grudi i goveđe filee većim komadima, stavite ih u rolovane filee od svinjetine, govedine ili piletine.

 

10. Probajte da promenite recept. Dodajte iseckani kuvani spanać ili narendanu šargarepu u sos koji koristite za lazanje. Povećajte količinu povrća a smanjite količinu mesa koju upotrebljavate za spremanje domaćih vrsta supe, paprikaša i đuveča. Dodajte kuvano povrće i pasulj pečenim makaronama, punjenoj testenini i drugim jelima od testa.

POSTAVI ODGOVOR

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.