Tromboza

0
291
Trombozu uzrokuje stvaranje ugruška u jednoj ili više vena bilo gdje u organizmu. Iako se u pravilu javlja kod starijih osoba može nastati u bilo kojoj dobi.

Najčešće zahvaća noge i zdjelicu, rjedje ruke što je slučaj s osobama koje obavljaju fizičke aktivnosti, podižu ili nose teške terete. Prijeti i onima koji su duže vrijeme vezani uz krevet zbog bolesti, operativnih zahvata posebno na zdjelici, trbuhu i donjim ekstremitetima. Upalna stanja i infekcije također povećavaju rizik od te bolesti, a nerijetko prate osobe s malignim oboljenjima ponajprije zbog izlučivanja tzv. tomorskog faktora koji pogoduje njezinu nastanku.

Kod zdravih osoba može postojati i genetska predispozicija za trombozu uzrokovana poremećajem zgrušavanja krvi, ali i kod njih, treba postojati provokativni faktor koji će dovesti do poremećaja. Zdrave osobe u cilju prevencije venske tromboze trebaju izbjegavati dugotrajna sjedenja odnosno putovanja avionom, autobusom, sjedenje za računarom i dugo stajanje. Pošto je to zbog vrste posla ili situacije nekad nemoguće onda noge treba razgibati povremenim brzim hodom ili vježbom stopala imitirajući izmjenično opterećenje prstiju i peta.

Tromboza se klinički manifestira naglom pojavom otoka jedne noge ili ruke, osjećajem težine i napetosti, te grčevitoj boli pri hodu. Simptomi su kod polovine slučajeva neprimjetni i neprepoznatljivi. Tromboza, ističu ljekari, nije tako teška bolest, ali može imati za život opasne posljedice ako se ugrušak ili njegov dio dođe u pluća, te izazove plućnu emboliju odnosno infarkt pluća.

Liječenje tromboze se vrši u bolnici lijekovima koji sprječavaju zgrušavanje krvi poput heparina, a u drugim slučajevima i fibrinoliticima (urokinaze, streptaze) koji rastvaraju ugrušak.

Aspirin je vrsta lijeka koji sprječava sljepljivanje krvnih pločica, trombocita i stoga može imati preventivni učinak kod tromboze. Osobe koje uz probleme cirkulacije imaju želučanih tegoba nikako ne trebaju uzimati obični aspirin nego onaj s ovojnicom koji štiti želučanu sluznicu od acetilsalicilne kiseline.

POSTAVI ODGOVOR

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.