Osteopenija se javlja uglavnom u dobi izmedju 8-14 godine, smatra se vrlo ozbiljnim jer se kod male dece kosti još jačaju.U normalnim okolnostima 90% koštana masa se razvija do 20-e godine života.
Osteopenija je prethodnica osteporoze koja može dovesti do lomljivosti kostiju.Osteopenija se ne smatra bolešću, dok je osteoporoza vrlo ozbiljno oboljenje.Kod osteopenije nema simptoma, bez bolova i ako postoji rizik od lomljenja kostiju jer kost postaje manje gust.Kod dece je važan faktor u rastu i razvoju ishrana, dovoljan unos kalcijuma, vitamina D i minerala, idealna telesna težina, bez sedelačkog načina života, fizička aktivnost i sport.
Dobar izbor za održavanje jakih kostiju je: hodanje, planinarenje, ples, trčanje, jogging, tenis, penjanje stepenicama, košarka ili fudbal.
Kod sumnje na osteopeniju u prevenciji gubitka koštane mase i ranom detektovanju potrebna je redovno merenje gustine kostiju.
Ishrana za jake kosti:
Mleko i mlečni proizvodi, sir, jogurt, kefir, riba naročito losos, tunjevina, skuša, sardina zatim žumance, govedja jetra, orašasti plodovi, tofu, zeleno povrće.
Smanjeno unošenje kalcijuma u organizam naziva se hipokalciemija, moguća je i loša apsorpcija ili pojačano izlučivanje kalcijuma što prouzrokuje nedostatak ovog minerala.
Usled nedostatka kalcijuma pokreće se proces deminerilizacije kostiju-izvlačenje kalcijuma iz kostiju.Zbog nedostatka nastaju simptomi ukočenosti, grčevi u mišićima, trnjenje u prstima.Dugotrajna hipokalcemija može da prouzrokuje osteopeniju i tada je rizik od lomova kostiju povećan naročito ako je povezan sa nedostatkom vitamina D.